19.11.15

Fotonávod: oboustranná čepice


Můj oblíbený střih, rychlovka, původně šitá pro Ellu, ale už jsem odzkoušela i na sobě J
V tomhle počasí je to myslím ideální šicí počin.


Potřebujeme látku na horní část čepice, já použila silnější úplet (1) a Wellsoft (2). Na lem jsem použila žebrovaný náplet (3). 
Míry na čepici jsem počítala takto: horní a vlastně hlavní část čepice se střihne v šíři obvodu hlavy dítka a výška je 25cm. Náplet se střihne v šíři obvod hlavy mínus 5cm a vysoký je 6cm. Vše je včetně přídavků na šev široký 1cm. Pokud budete šít ze slabších, méně objemných látek než je Wellsoft, klidně při stříhání uberte ze šíře horních částí ještě 2-3cm.

Pro příklad Ella má obvod 54cm. Stříhala jsem horní část z úpletu š54xv25 a to samé z Wellsoftu. Spodní lem jsem stříhala 49cm široký a 12cm vysoký.

Takže střihneme úplet, podle něj pak chlupatinu a ještě než oddělíme látky od sebe, doporučuji buď válečkem na oblečení, nebo lepenkou jako TADY, zbavit okraje všech odpadávajících chlupů. Pak můžeme pruhy látek v šíři přeložit lícem k sobě napůl, a sešít. Ale POZOR u úpletu si nechte nesešitý otvor na pozdější protočení.


Po sešití můžeme začít skládat horní část čepice. Napoví Vám barevné tečky… Píchneme si špendlík přesně naproti švu, pak šev a špendlík umístíme k sobě a tím nám vzniknou další dvě hrany k označení. Dále pak pracujeme s jednou stranou. Zeleně označenou hranu dáme do středu ke švu a tím nám vzniknou opět další dvě hrany. Na jednu z nich umístíme špendlík (modrý puntík) a opět ho umístíme do středu ke švu a stejně složíme i zbývající hranu. 


Když máme jednu stranu složenou, to samé opakujeme i na druhé straně. Pak už stačí jen horní okraj sešít a je hotovo. Tedy tak na půl. Ještě je potřeba udělat to stejné s druhou částí čepice z Wellsoftu.


Teď přišla řada na lem. Sešijeme boční šev. Tunel, který vznikl, přeložíme ve výšce na polovinu, rubem k sobě. Stejným postupem jako u předešlého obrázku si označíme 4 protilehlé body na obvodu nápletu. Já si v tomhle kroku ještě ozdobila lem stuhou.


A aby toho označování stran nebylo málo, stejný postup, jako v předešlých krocích použijeme i zde. Čtyři vyznačené body na obvodu čepice spojíme s body na obvodu lemu. Sešijeme k sobě hodně pružným stehem, já použila velký „cikcak“. Lem je střižený o pár centimetrů menší než horní část čepice, čili ho při sešívání mírně natahujeme.


A jdeme do finále. Na právě sešitý kus navlékneme díl z Wellsoftu. Lícem na líc úpletu, mezi těmito vrstvami se schová náplet. Po obvodu sešijeme. Přes otvor čepici protočíme a zašijeme ho skrytým matracovým stehem. 
Máme hotovo!Samozřejmě jde stejný postup použít i na obyčejnou jednovrstvou čepici. 
Méně materiálu, méně práce, ještě větší rychlovka J

Tak hlavy pod čepice a pěkný podzim všem!


4 komentáře:

 1. Nevím, jestli to vidím dobře, ale šila jsi na normálním stroji nebo na overlocku? Ten šev kolem úpletu mi připadá jako z normálního stroje, mám ho tam. Úpletovou čepici jsem tedy na normálním stroji nešila, že bych do toho šla?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na obojím... ty části, které se hodně natahují je lepší šít overlockem, když ho máte, ale dají se použít i stehy z normálního stroje. Já mám Janome 415 a na ty hodně pružící části používám nejraději steh D viz.obrázek. http://www.sici-stroje-janome.eu/janome/sici-stroj-415/#
   Na lemování a záložky se pak používá dvojjehla, která šije dost pružný steh.
   Pěkně popsané je to tady http://www.fler.cz/blog/ako-na-uplety-9235

   Vymazat
 2. Jen jsem chtěla pochválit trpaslíka v čepičce neb na šití si netroufám. :)

  OdpovědětVymazat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...